Akvarele (iš italų kalbos „acquerello“) – tapybos technika, kai ant paviršiaus tapoma akvarele (vandeniniais dažais) skaidriais ar persiliejančiais sluoksniais. Akvareliniai dažai buvo pradėti naudoti ir jų gamyba vystoma Anglijoje. 1832 metais William Winsor ir Henry Newton pradėjo gaminti akvarelinius dažus. 1842 m. dailininkai pradėjo naudoti akvarelinius dažus tūbelėse. Itin didelį populiarumą tapyba akvarele pasiekė XX a. pradžioje.
Kaip gamintojas sudaro spalvų asortimentą?
Dažai skirstomi priklausomai nuo to, ar jie tepami storesniu ar plonesniu sluoksniu, pagal spalvos ir dengimo intensyvumą bei pigmentų savybes. Dažai skirstomi ir todėl, kad dailininkas sau galėtų sudaryti reikiamų spalvų paletę.
Kaip gaminami pigmentai?
Dalis pigmentų yra natūralūs (pvz., žemė – umbra, ochra), kita dalis gaminama iš metalų (taip vadinami tradiciniai pigmentai – kadmis, kobaltas, titanas). Nauji pigmentai gaminami ir iš naftos produktų (pavyzdžiui, winsor).
Kokios spalvos ant popieriaus sukuria tekstūrą?
Paprastai ant popieriaus struktūrą sukuria iš tradicinių pigmentų pagaminti dažai. Naujoviški organiniai pigmentai struktūros nesukuria. Norėdami, kad dažai nesukurtų tekstūros, naudokite distiliuotą vandenį, ypač tose vietovėse, kur vanduo yra kietas.
Kokios spalvos palieka dėmes, kokias yra lengviausia pašalinti?
Šiuolaikiniai organiniai pigmentai kartais ant popieriaus palieka pėdsakus, kuriuos pašalinti yra gana sudėtinga. Iš tradicinių pigmentų pagamintus dažus nuo kokybiško popieriaus yra gana lengva pašalinti.
Kokius dažus naudoti – tūbelėse ar indeliuose?
Tiek tūbelėse, tiek ir indeliuose esantys dažai yra pagaminti iš tos pačios kokybės pigmentų. Pradedantiems dalininkams patogiau yra naudoti indeliuose esančius dažus. Dažus tūbelėse patogiau naudoti tiems dailininkams, kurie tapydami sunaudoja daugiau dažų arba kuriems patinka ryškesnės spalvos. Tūbelėse ir indeliuose esančius dažus galima naudoti vienu metu.
Ar tūbelėse esančius dažus gali perpilti į indelius?
Taip daryti nerekomenduotina, nors daug dailininkų taip daro.
Tūbelėse esantys dažai gali:
a) perdžiūti ir dažų nebebus galima iš viso naudoti.
b) dėžutėje išsilieti, ir kadangi yra gana lipnūs, dažų dėžutės dangtelis gali pridžiūti.
Akvareliniai dažai indeliuose suminkštėjo – kodėl?
Šiltame ir drėgname klimate indeliuose esantys dažai sugeria drėgmę ir suminkštėja. Labai drėgnoje vietoje dažai gali net pradėti pelėti. Pelėsių padės išvengti dezinfekavimo priemone apipurkštas drėgmę sugeriantis popierius. Sausesniame klimate, kad dažai nepradėtų pelyti, rekomenduojame palaukti, kol dažai indeliuose apdžius ir tada uždaryti dėžutę.
Ar akvarele lietą paveikslą reikia nulakuoti?
Akvarele lietų paveikslų lakuoti nerekomenduojama, nes gali pakisti spalvos. Lakas gali persigerti per popierių ir ištirpdyti dažus. Akvarele lietą paveikslą geriausia yra įstiklinti. Tarp popieriaus ir stiklo būtinai palikite tarpelį oro – šiam tikslui geriausiai tinka išbaigtumo paveikslui suteikiantis paspartu.