Menas nuo A iki Z: Įvadas į piešimo anglį

Nuo seniausių laikų anglis buvo pagrindinė piešimo priemonė, žinoma dėl turtingo spalvų diapazono, gilių juodų atspalvių ir sklandžių piešimo savybių. Šia paprasta priemone galima sukurti itin daug įvairių sudėtingų detalių ir sodrų atspalvių, todėl anglimi piešti darbai yra dinamiški ir išraiškingi. Nesvarbu, ar esate patyręs menininkas, ar dar tik pradedantysis dailininkas, norintis patyrinėti įvairias meno priemones – anglies universalumas atvers jums naujas kūrybines galimybes.

Kaip gaminama anglis?

Piešimo anglis yra gaminama pirolizės būdu, t.y. mediena lėtai kaitinama deguonies stokojančioje aplinkoje. Galutiniam produktui turi įtakos naudojamos medienos rūšis ir degimo laipsnis. Gaminant vynmedžio ar gluosnio anglis, plonos šių medžių šakelės kruopščiai apanglinamos – sukuriama lengva ir porėta minkštus ir subtilius niuansus išgaunanti medžiaga. Presuotos medžio anglys gaminamos anglį sumalant į smulkius miltelius ir sumaišant su rišikliu, pavyzdžiui, guma ar vašku. Tada iš šio mišinio yra formuojami pagaliukai arba pieštukai. Tokiu būdu yra gaunama tankesnė ir intensyvesnė anglis, idealiai tinkanti išgauti ryškias ir labiau kontroliuojamas linijas. Proceso tikslumas užtikrina, kad menininkai bus aprūpinti įvairioms technikoms ir efektams tinkama anglimi.

Įvairios anglies formos

Medžio anglis būna įvairių formų, kurių kiekviena pasižymi skirtingus meninius poreikius atitinkančiomis unikaliomis savybėmis. Toliau pristatysime dažniausiai pasitaikančias rūšis:

  • Vynmedžių ir gluosnių anglis (natūrali medžio anglis): Iš degtų vynmedžio ir gluosnio šakelių gauta anglis yra minkšta, lengva ir švelni. Ji puikiai tinka laisviems ir išraiškingiems eskizams. Natūralią anglį lengva ištrinti, todėl ji puikiai tinka išraiškingiems darbams ir eskizams. Ši anglis labai tinka piešiant figūras, kur svarbūs greiti štrichai.
  • Presuota anglis: Presuota anglis yra gaminama iš su rišikliu (dažniausiai guma arba vašku) sumaišytų anglies miltelių, todėl yra gaunama tankesnė, kietesnė anglies forma. Presuota anglis būna įvairaus kietumo (minkšta, vidutinė, kieta). Ja išgaunama sodri, intensyvi juoda spalva. Ši anglies rūšis tinka detalesniems darbams ir dramatiškų kontrastų kūrimui. Jos ryškias linijas ištrinti yra sunkiau nei natūralios anglies, todėl ši anglis yra labiau tinkama apdailos darbams.
  • Anglies pieštukai: Anglies pieštukuose dera pieštuko tikslumas ir medžio anglies tekstūra bei sodrumas. Mediena aptraukti pieštukai mažiau tepa ir yra lengviau valdomi, todėl puikiai tinka smulkioms detalėms piešti. Medžio anglies pieštukai puikiai tinka kontroliuojamoms ir subtilioms linijoms, todėl jais patogu piešti detalias linijas ir šešėliuoti. Menininkai dažnai juos naudoja ten, kur svarbiausia tikslumas – portretams ir architektūriniams piešiniams.
  • Smulkinta anglis: Tai – į minkštus miltelius sumalta pati smulkiausia anglies forma. Paprastai ji naudojama norint greitai padengti didelius paviršius ir maišymui. Menininkai pirštais, audiniais ar šepetėliais tepa anglies miltelius, tokiu būdu savo darbuose sukurdami tolygius tonų perėjimus, atmosferą bei gilumą.
  • Spalvota anglis: Spalvotoje piešimo anglyje, pavyzdžiui, „Derwent Tinted Charcoal“, dera sodrūs tradicinės anglies atspalviai ir tekstūra su smulkiais spalviniais pigmentais. Tai leidžia menininkams anglies piešiniams pridėti šiek tiek spalvų, tuo pačiu išlaikant minkštą, išsklaidytą medžio anglims būdingą techniką. Tai puiki priemonė tiems, kurie nori klasikinės anglies technikos išraiškingumą derinti su moderniais spalviniais sprendimais.

Piešimo anglimi technika ir naudojimo būdai

Viena iš priežasčių, kodėl anglis išlieka populiari, yra jos pritaikomumas. Štai keletas būdų, kaip menininkai naudoja anglį:

  • Sklaidymas ir maišymas: Anglis yra žinoma dėl savo gebėjimo sukurti tolygias atspalvių gradacijas – nuo gilių juodų iki šviesiai pilkų. Menininkai dažnai naudoja išsklaidymo lazdeles, pirštus ar vatos pagalvėles, kad sušvelnintų linijas ir sukurtų atspalvių perėjimus. Ši technika ypač efektyvi piešiant portretus ir natiurmortus, kur ypač svarbūs subtilūs šviesos ir šešėlių pokyčiai.
  • Išraiškingos linijos: Dinaminis anglies diapazonas leidžia menininkams sukurti tiek drąsias, dramatiškas, tiek ir subtilias, vingiuotas linijas. Lengvai judanti anglis popieriuje palieka laisvas, spontaniškas linijas ir puikiai tinka greituose eskizuose judesiams fiksuoti.
  • Anglies ištrynimas paryškinimui: Viena iš nuostabiausių anglies savybių yra tai, kad ją galima ištrinti. Menininkai dažnai naudoja trynimo priemones ne tik klaidoms ištaisyti, bet ir kaip įrankį akcentams bei negatyviajai erdvei sukurti. Minkomi trintukai ypač tinka angliai ištrinti, nes leidžia tai daryti atsargiai, nesutepant darbo.
  • Sluoksniai ir tekstūros: Anglį galima sluoksniuoti ir tokiu būdu išgauti turtingą tekstūrą ir gylį. Norėdami suteikti kūriniams įvairovės menininkai naudoja įvairių rūšių anglį – nuo šviesesnės gluosninės anglies iki tamsesnių presuotos anglies tonų. Sluoksniais nupieštas darbas suteikia kūriniui sodrumo ir išraiškingumo.

Pagrindinės darbo su anglimi priemonės

Piešiant anglimi galima naudoti įvairias priemones, kurios padeda geriau kontroliuoti linijas ir detales bei padeda išnaudoti bei išryškina anglies universalumą. Pagrindinės priemonės yra šios:

  • Išsklaidymo įrankis: Padeda švelniai išsklaidyti anglį, kad būtų išgauti tolygūs perėjimai ir šešėliai. Išsklaidymui gali būti naudojami sklaidymo lazdelės, medvilniniai ar veliūriniai audiniai, popieriniai rankšluosčiai, vatos lazdelės ir net pirštai.
  • Anglies trintukas: Tai specialus minkštas trintukas, kurį galima formuoti pagal poreikį – jis švelniai nutrina anglį ir padeda išryškinti detales. Raiškiems akcentams galima naudoti ir paprastą vinilo ar elektrinį trintuką.
  • Anglies ir pastelės teptukas: Švelnaus ponių plauko teptukai leidžia subtiliai paskirstyti anglį ant popieriaus, išgauti įvairias tekstūras ir sukurti itin tolygius perėjimus.
  • Fiksatorius: Tai purškiamas tirpalas, naudojamas galutiniam kūriniui apsaugoti arba purškiamas tarp sluoksnių proceso metu, kad anglis neteptų ir nenubyrėtų.
  • Apsauginis popierius ar popieriaus lapai: Paprastas parankinis popieriaus lapas apsaugo piešinį nuo išsitepimo, o galutinis kūrinys išlieka nesuteptas ir švarus. Dengiamasis popierius padeda apsaugoti anglimi nupieštą piešinį nuo netyčinių pakitimų ir išsitepimo.
  • Dažytojo juostelė: Priklijavus dažytojo juostelę popieriaus kraštuose, kūriniui suteikiama estetiška apdaila, piešinio kraštai išlieka švarūs ir aiškūs.

Darbo su anglimi iššūkiai

Anglis yra trapi, todėl dirbant lengva išsitepti. Dėl laisvos struktūros tradicine anglimi gali būti sunku pasiekti tikslumą – tokiu atveju pagelbsti angliniai pieštukai, kurie suteikia daugiau kontrolės piešiant linijas. Daugelis menininkų skirtinguose darbo etapuose ir ant galutinio kūrinio naudoja fiksavimo priemonę darbui apsaugoti. Tačiau net naudojant fiksavimo priemonę baigtus kūrinius reikia kruopščiai saugoti, laikyti aplanke su apsauginiu popieriumi, kad būtų išvengta netyčinių pakeitimų.

Santrauka

Anglis yra įvairaus meistriškumo lygio menininkų mėgstama įdomi ir daugialypė meno priemonė. Nuo priešistorinių iki šiuolaikinių laikų anglis yra naudojama kaip puiki priemonė tiek greitiems eskizams, tiek ir išbaigtiems meno kūriniams kurti. Tiek siekiant plačių, ekspresyvių linijų, tiek ir smulkių, sudėtingų detalių, anglis suteikia dinamiškų galimybių įgyvendinti savo menines vizijas.